Breksits

23.01.2020. 11:34

Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības process

2020. gada 31. janvāra pusnaktī pēc Centrāleiropas laika (attiecīgi 1. februārī plkst. 01.00 pēc Latvijas laika) plānota Apvienotās Karalistes (turpmāk – AK) izstāšanās no Eiropas Savienības (turpmāk – ES) – breksits. 

Lai nodrošinātu sakārtotu izstāšanās procesu, svarīgi, lai līdz AK izstāšanās dienai spēkā stājas Izstāšanās līgums, kas nodrošinātu regulējumu saistībām, ko AK uzņēmusies kā ES dalībvalsts un radītu pakāpenisku pāreju uz AK kā trešās valsts ārpus ES statusu (t.sk.  ,   un  ).

Lai sagatavotos breksita radītajām pārmaiņām, neskatoties uz dažādiem iespējamiem AK izstāšanās scenārijiem Latvijā notiek darbs pie nacionālās gatavības pasākumiem.

 Breksita  process un tā sekas nākotnē iedalāms divos pamata posmos:

  1. AK izstāšanās no ES, kuras rezultātā AK kļūst par trešo valsti jeb valsti ārpus ES;
  2. AK un ES nākotnes attiecības, kuru veidošana iespējama pēc tam, kad AK kļuvusi par trešo valsti.

Lasīt vairāk

 

Kā Latvijas pilsoņiem AK iespējams gatavoties breksitam?

Lai pēc breksita turpinātu likumīgi uzturēties AK, Eiropas Savienības pilsoņiem  jāpiesakās ‘settled status’ vai ‘pre-settled status’. Lasīt vairāk

  1. Ja Izstāšanās līgums stāsies spēkā, reģistrācija ir jāveic līdz 2021.gada 30.jūnijam.
  2. Ja izstāšanās notiek bez vienošanās, reģistrācija jāveic līdz 2020. gada 31.decembrim.

Aicinām Jūs iepazīties ar plašāku informāciju latviešu valodā -

Tā kā pieteikšanos settled un pre-settled statusam administrē AK kompetentās iestādes, jautājumu un neskaidrību gadījumā iesakām sazināties ar AK Iekšlietu ministriju (Home Office):

  • Zvanot pa tālruni 0300 123 7379 (No pirmdienas līdz piektdienai (izņemot banku brīvdienas) no plkst. 8.00 līdz 20.00; sestdienās un svētdienās no plkst. 9.30 līdz 16.30 pēc AK laika). Ja šobrīd atrodaties ārpus AK, ar pilnu kontaktinformāciju varat iepazīties ;
  • Uzdodot jautājumu).

Skotijas teritorijā darbojas , ko finansē Skotijas valdība. Visi Skotijā dzīvojošie ES pilsoņi var saņemt praktisko palīdzību ar pieteikšanos settled un pre-settled statusam, zvanot uz tālruni 0800 916 9847, vai apmeklējot tuvāko Citizens Advice biroju.

AK izstājoties no ES, dubultpilsonības izveidošanās un pastāvēšanas nosacījumi, kas ir noteikti Latvijas Republikas Pilsonības likumā, nemainīsies. Tā kā AK ir Ziemeļatlantijas līguma organizācijas dalībvalsts, tad Latvijas pilsonim arī turpmāk varēs izveidoties dubultpilsonība ar AK. Papildu informāciju par dubutpilsonību iespējams iegūt .

 

Informācija Apvienotās Karalistes pilsoņiem Latvijā

Latvija vēlas, lai AK pilsoņi un viņu ģimenes locekļi Latvijā justos droši un stabili arī no dealpc28网投  breksita gadījumā. Vēlamies, lai AK pilsoņi Latvijā paliek, turpina dzīvot un strādāt, jo ir daļa no Latvijas sabiedrības.

 

Kādas pārmaiņas sagaida uzņēmējus, kas veic uzņēmējdarbību AK?

Uzņēmējiem, kas veic uzņēmējdarbību ES iekšējā tirgū nepieciešams pārliecināties, vai breksita iespējamās sekas ietekmēs arī viņus. Daži aspekti, kurus vērts izvērtēt. Lasīt vairāk

 

Kas jāņem vērā ceļotājiem

Ieteikumi, kas jāņem vērā ceļotājiem uz AK.

Biežāk uzdotie jautājumi par Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības procesu

Tīmekļa vietnes papildu informācijai

 

Jautājumu gadījumā aicinām rakstīt uz e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

informatīvais tālrunis visās ES oficiālajās valodās 00 800 6789 1011